До кінцевого споживача товари потрапляють у споживчій упаковці — флаконах, пачках, пакетах. Крім неї, існує транспортувальна: така тара захищає вантаж від механічних пошкоджень, вологості, перепадів температури. Найчастіше для пакування використовується скотч, але не він один.
Види
Є дві великі категорії: матеріали, призначені для виготовлення транспортувальної тари, та пакувальні матеріали. Другі — скоріше додатковий захід, власними силами вживаються рідко. Матеріали для виготовлення упаковки – металеві листи та труби, пиломатеріали, ДСП, різні види пластику, скло. Вони утворюють жорстку тару, в якій знаходиться вантаж: ящики, піддони, цистерни, каністри, бочки та інше. Упаковка буває і м’якою: зазвичай це мішки, рідше пакунки, рулони, стоси, пакети тощо. М’яка упаковка використовується для сипких та рідких вантажів.
Пакувальні матеріали теж захищають вантаж, але меншою мірою. Ними відправлення обертається. Плівки (стрейч, бульбашкова, термозбіжна), папір, картонні вкладиші – найпопулярніші матеріали для пакування.
Вибір
Підібрати матеріали досить легко. Спочатку потрібно визначитися: товар перевозитиметься у тарі чи достатньо пакувальних матеріалів? Тара потрібна крихким вантажам, предметам із гострими кутами. Необхідна для рідин, газів, сипучих речовин – за умови, що споживча упаковка відсутня.
Пакувальні матеріали використовуються для окремих товарів, габаритного вантажу (якщо потрібно перевозити піаніно, його обертають шарами плівки), а також для палетування. Це найпоширеніший формат перевезення: товари укладаються в дерев’яний або пластиковий (рідше сталевий) піддон, а зверху обмотуються стрейч-плівкою.
Упаковка транспортування повинна відповідати типу відправлення. Вона повинна зберігати споживчий стан вантажу під час транспортування. Інша вимога – збереження форми: упаковка не повинна деформуватися при завантаженні, розвантаженні, перевезенні. Тому м’яку тару наповнюють щільно, а потім укладають у ящики чи палети.
Остання вимога стосується розміру. Вантаж не повинен бути більшим за упаковку. Менше він може бути, але ненабагато. Різниця в розмірах обов’язково компенсується: порожнечі потрібно заповнити пакувальними матеріалами, насипним наповнювачем, вкладками з картону чи пінопласту. Порожнеча залишатися не повинна.